Kell e érzéstelenítő a kezeléshez?
Legtöbbször igen, kivéve ha a fog már nem érzi a hideg ingert. Ekkor a fog valószínűleg már nem tartalmaz élő szöveteket, a gyulladás átterjedt a fogágyra és ott duzzanat vagy ráharapási érzékenység formájában van jelen.
Miből áll a gyökértömés?
Először készítünk a fogról egy röntgenfelvételt.
Aztán a fog koronai része felől (fúrással)megnyitjuk a pulpakamrát (fogbél üreget), majd eltávolítjuk a fogbelet, mely a fog élő szöveteit (erek, idegek)tartalmazza.
Felkutatjuk a fog gyökércsatornáit, megmérjük azok hosszát, majd feltágítjuk őket. Eközben fertőtlenítő folyadékkal öblítjük át, aztán kiszárítjuk, majd gyógyszert teszünk bele.
A gyökértömés során a fogba korábban helyezett gyógyszeres tömés eltávolítását követően átöblítjük a gyökércsatornákat (fertőtlenítő folyadékkal), átreszeljük azok falait, majd röntgen felvételt készítünk a leendő gyökértöméssel, ezután kiszárítjuk a gyökércsatornákat, majd belehelyezzük a gyökértömést.
Miért kell feltágítani a gyökércsatornákat?
Azért, hogy az élő és elhalt szövettörmeléket, baktériumokat, fertőzött gyökércsatorna falat eltávolítsuk és alkalmassá tegyük a gyökércsatornát a gyökértömés elkészítésére.